Free As in Freedom

Wednesday, November 16, 2005

اعطای دو جايزه جهانی مطبوعات به اكبر گنجی


دويجه وله / مريم افشنگ: عصر امروز جایزه ی «آزادی مطبوعات» در شهر «سی ینا» به اکبر گنجی، روزنامه‌نگار و نویسنده‌ی دربند ایرانی اعطا شد. سازمان غيردولتی «اطلاعات ، امنیت و آزادی» و همچنین شهرداری شهر «سی‌ینا»برگزارکنندگان این مراسم بودند.
پيش از شروع مراسم شهرداری سی‌ینا در بیانیه‌ای بطور رسمی اعلام کرد که جایزه ی آزادی مطبوعات به اکبر گنجی داده می شود. در این بیانیه از کلیه ی شهرداران ایتالیا خواست شد خیلی فوری شهروندی افتخاری شهر خود را به این روزنامه نگار ایرانی بدهند.
همچنین در این جلسه اعلام شد، از آنجا که ۳۰ نوامبر در ایالت توسکانا به مناسبت لغو حکم مجازات اعدام در سال ۱۸۱۹ تعطیل رسمی بشمار می‌رود، توسکانا این روز را برای همدردی با اکبر گنجی بنام او ثبت کند.
سخنگوی شهردار همچنین گفت، کسانی که می‌گویند مسلمانان نمی‌توانند دمکرات باشند اشتباه می‌کنند. گنجی یک مسلمان معتقد است و در راه دمکراسی و آزادی در زندان بسر می‌برد.
پس از اعلام رسمی این جایزه مراسمی با پیام ویدئویی معصومه شفیعی، همسر گنجی، آغاز شد.

راديو فردا / فریبا مودت: انجمن بین‌المللی مطبوعات که مقر آن در پاریس است، جایزه قلم طلایی سال ٢٠٠٦ خود را به اکبر گنجی اعطا کرده است. در بیانیه هیات مدیره انجمن آمده است که مقاومت گنجی در مقابل اختناق الهام بخش روزنامه نگاران سراسر جهان است.
دفتر روابط عمومی انجمن بین‌المللی مطبوعات می‌گوید جایزه قلم طلایی که قرار است روز ١٥ اردیبهشت سال آینده در کنگره جهانی مطبوعات در مسکو اهدا شود، در واقع تلاشهای اکبر گنجی را برای دفاع از آزادی مطبوعات به رسمیت می‌شناسد. در بیانیه صادره از طرف هیات مدیره انجمن که مقر آن در پاریس است، آمده است که اکبر گنجی در ایران برای آزادی بیان مبارزه می‌کند، اما تلاشهای او از چهار گوشه جهان دنبال می‌شود.
لری کیلمن رئیس امور ارتباطات انجمن بین‌المللی مطبوعات می‌گوید: او روزنامه نگاری شجاع است که علیرغم حبسهای طویل المدت تسلیم نمی‌شود. هر بار دست به اعتصاب غذا می‌زند و از زندان به بیمارستان منتقل می‌شود همچنان حرف خود را علیرغم خطراتی که برایش دارد به گوش مردم می‌‌رساند. و انجمن بین‌المللی مطبوعات معتقد است که شجاعت روزنامه نگاری دراین سطح باید تقدیر شود و به همین دلیل جایزه قلم طلایی به او تعلق می‌گیرد.

و ادامه داستان...

نوشته شده توسط مهدی حسن‌پور در ساعت 9:46 PM | ارسال نظر